Upgrade to remove ads
 

Money Word Problems

Print Add to Fav Rate 0 stars Common Core
Lesson size:
Message preview:
Someone you know has shared lesson with you:

To play this lesson, click on the link below:

https://www.turtlediary.com/lesson/money-word-problems.html

To know more about different lessons, please visit www.turtlediary.com

Hope you have a good experience with this site and recommend to your friends too.

Login to rate activities and track progress.
Login to rate activities and track progress.

In money word problems, always read the question carefully. Think about the situation and determine what the problem is asking for.

Important tips for solving money word problems

  • Identify what the problem is asking you to find.
  • Think through the situation.
  • Decide if you need to add, subtract, multiply or divide.
  • Don't forget to ask yourself if your answer makes sense. This can often help you catch a mistake.

Let's take a look at some examples :

Example 1

 

Alicia is selling bracelets for $3.50 each. If she sells 8 bracelets, how much money will she make?

When we think about the situation, we realize she'll make $3.50 each time she sells a bracelet, and if she sells 8 of them, that's $3.50 (8 times).

Can you tell whether we should add, subtract, multiply, or divide?

Well, we need to find what is $3.50 (8 times) - so we'll multiply.

$3.50 x 8 = $28.00

So, Alicia earned $28.00.

Does this make sense?

Yes, it's reasonable that 8 bracelets would be worth $28.00. (If we had divided and gotten $0.44, we would realize 44 cents is less than what one bracelet costs, and that answer doesn't make sense).

 

Example 2

 

Brandon's dad took his family out to eat. The meals cost $34.95 and the tax is $2.10. His dad also wants to leave a tip of $7.00. What is the total cost of the meal?

The word total is a big clue about whether we should add, subtract, multiply, or divide.

He paid $34.95, then $2.10, and $7.00 more. What should we do?

We need to add.

$34.95 + $2.10 + $7.00 = $44.05

So, the total cost of meal is $44.05.

Is this a reasonable answer?

Yes, if we estimate, the cost is around $44 ( $35 + $2 + $7). Our answer is very close to this.

 

Example 3

 

Isaiah wants to buy a new sweatshirt that costs $28.95. He has already saved $23.80. How much more money does he need?

He already has $23.80 and needs $28.95.

So, should we add, subtract, multiply, or divide?

To find out how much more money does he need, we need to subtract:

$28.95 - $23.80 = $5.15

So, Isaiah need $5.15 more.

Does this answer make sense?

Yes, if he gets around $5 more, he'll have the money he needs.

Money Word Problems

  • Read the question carefully and identify what the problem is asking you to find.
  • Think through the situation.
  • Decide if you need to add, subtract, multiply, or divide.
  • Ask yourself if your answer makes sense.

Similar Lessons

Become premium member to get unlimited access.
Upgrade Member
  • •  Unlimited access to over thousands of worksheets and activities for all grade levels.
  • •  Award-winning educational games and videos.
  • •  Teacher created quizzes with step by step solution.
  • •  Ad-free experience for children.
  • •  Unlimited access to Interactive Stories with "Read to me" feature.
  • •  Informative assessment tools with detailed reports pointing out successes and weak spots.
  • •  Audio Instructions for all games.