Upgrade to remove ads
 

Unit Price

Print Add to Fav Rate 0 stars Common Core
Lesson size:
Message preview:
Someone you know has shared lesson with you:

To play this lesson, click on the link below:

https://www.turtlediary.com/lesson/unit-price.html

To know more about different lessons, please visit www.turtlediary.com

Hope you have a good experience with this site and recommend to your friends too.

Login to rate activities and track progress.
Login to rate activities and track progress.

The unit price is the cost for one unit of an article we want to buy.

For example, if a pack of 8 juice boxes costs $2.00, each juice box costs $0.25. This is the unit price of juice box.

  • To find the unit price, divide the total price by the number of units in the group.
  • Unit prices serve many purposes, but one of the most practical is to help you save money at the store. If you can calculate the unit price of different brands or sizes of items, you can determine which one is the best deal.

Let's practice a few examples of unit price:

Example 1

 

Cereal is on sale this week: 2 boxes for $5.00. What is the unit price?

The unit price means the price for just one box of cereal.

To find the unit price, we must divide the total price ($5.00) by the number of units (2 boxes).

$5.00 ÷ 2 = $2.50

Unit Price is $2.50 per box.

As always, we should ask ourselves if this is a reasonable answer.

Yes, $2.50 makes sense. (If we had made a mistake with our decimal and gotten an answer of $25.00, we would realize that it doesn't make sense for one box to be $25 if two boxes cost only $5.)

Example 2

 

Grady is buying a pack of socks for $8.68. The pack contains 4 pairs of socks. What is the unit price?

We are trying to find the price for one pair of socks

To find the unit price, we must divide the total price ($8.68) by the number of units (4 pairs).

$8.68 ÷ 4 = $2.17

Unit Price is $2.17 per pair

Example 3

 

Rylie is selling a dozen cookies for $8.00. What is the unit price? Round your answer to the nearest cents.

We need to find the cost of each cookie.

To find the unit price, we must divide the total price ($8.00) by the number of units (a dozen).

A dozen means 12, so we will divide by 12.

$8.00 ÷ 12 = $0.666

The 6 repeats, so we will need to round this answer to the nearest cents : $0.67

Unit Price is $0.67 or 67¢

Unit Price

  • The unit price is the cost for one unit of an article we want to buy.
  • To find the unit price, divide the total price by the number of units in the group.

Similar Lessons

Become premium member to get unlimited access.
Upgrade Member
  • •  Unlimited access to over thousands of worksheets and activities for all grade levels.
  • •  Award-winning educational games and videos.
  • •  Teacher created quizzes with step by step solution.
  • •  Ad-free experience for children.
  • •  Unlimited access to Interactive Stories with "Read to me" feature.
  • •  Informative assessment tools with detailed reports pointing out successes and weak spots.
  • •  Audio Instructions for all games.